Potrava

1. května 2018 v 22:27

Základní strava
Ve volné přírodě se andulky živí semeny trav a bylin. Základem stravy je zrní. V knize o andulkách jsem se dočetla, že směsi zrní by měli být vyvážené, což znamená, že by měly obsahovat 30 % lesknice, 25 % normálního prosa, 20 % senegalského prosa 15% loupaného ovsa 5 % nigeru a 5 % lněného semínka.

Z mé vlastní zkušenosti, ale spíš záleží na tom, co vám bude andulka jíst. Ty moje jsou strašně vybíravé a stejně si vybírají jen ta zrníčka, která jsou v tom nejobyčejnějším krmivu a zbytek tam nechávají.

Ráno by měla každá andulka dostat cca dvě čajové lžičky zrní. Nemusíte jim sypat do krmítka moc velkou vrstvu. Když jsem jela pryč a měl se o ně postarat bratr, nasypal jim tam hrozně silnou vrstvu, ale problém je ten, že andulky se neumí prohrabat těmi prázdnými slupkami k zrnkům, která jsou ještě vespod. Takže si myslím, že je lepší dát méně a v průběhu dne případně dosypat, nebo jim odstranit prázdné slupky z vrchu. Je dobré, aby měla andulka vždy přístup k potravě a k vodě.

Na vodu jsou dobrá pítka, která normálně koupíte ve zverimexu, protože se v nich voda tak rychle neznečistí. Andulky by měly denně dostávat čerstvou vodu z kohoutku. Pozor, aby nebyla moc studená.

Co zatím každá moje andulka milovala, je klásek prosa. Senegalské proso jim moc chutná, a navíc je to baví ozobávat přímo z klásku. Také je to dobrá motivace, když si andulku ochočujete, nebo jí chcete něco naučit. Senegalské proso je možné si vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Odkaz na stránky, kde popisují jak na to, dám sem.

Ovoce a zelenina

Aby měla andulka pestrý jídelníček, je dobré podávat jí i ovoce a zeleninu. Každé andulce bude chutnat něco jiného. Proto tady jen vypíšu ty základní, co mohou a co ne.

Ze syrové zeleniny mohou jíst mrkev, nestříkaný hlávkový salát, listy špenátu, cukety, šťovík. Také listy pampelišky, čekanku, brokolici, květák a v jedné knížce jsem četla i červenou řepu. Rajčata a papriky prý některým citlivějším ptákům mohou způsobit trávicí problémy, takže bych se jim raději vyvarovala. Je ale pravda, že já si všeobecně raději netroufám na nějaké experimentování a většinou jim dávám klasiku jako mrkev po které se můžou přímo utlouci. Je taky vždy obtížné přesvědčit je, aby ochutnaly něco nového.

Z ovoce mohou jablko, hrušky, čerstvý ananas, banán, meruňky, ostružiny, maliny, třešně, kiwi, meloun pomeranč, broskev, hroznové víno…
Vyvarovat se všem druhům kapusty, syrovým a zeleným bramborám (kousek vařeného vychladlého bramboru andulkám občas dávám),zelené fazole, grapefruit, rebarbora, švestka, citron a pozor na AVOKÁDO - to může být pro andulky JEDOVATÉ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama