Řeč těla

1. května 2018 v 22:26

Čím více zkušeností budete mít se svou andulkou, tím více si začnete všímat jejích malých "rituálů", které opakuje. U každé andulky se mohou tato gesta lišit, nicméně tady je malý přehled - takový slovníček řeči těla, který jsem si sepsala z odborných literatur. Ale nejvíce se stejně člověk dozví pozorováním a "nasloucháním" svého opeřeného kamaráda.

Odpočinek na jedné noze

Mnoho andulek rádo spí na jedné noze a druhou mají zasunutou v peří Zatažením jedné nohy do peří také mohou zakončovat protahování.

Zobák zabořený v peří na zádech

Andulka je schopná otočit hlavu až o 180 °. Většina andulek ráda spí se zobákem zabořeným do svého peří na zádech. Odpočívají takto i přes den. Často si před usnutím rády švitoří.

Nadzvedávání křídel

Andulce je horko a takto uvolňuje své tělesné teplo, nebo to také může být znakem spokojenosti nebo úlevy.

Křídla odtažená od těla

Samečci se takto mohou snažit imponovat samičce nebo chtějí naopak zastrašit svého rivala. Má-li přitom ale splihlé peří a naprázdno otvírá zobák, může mít bolesti, nebo veliký strach. Většinou, když se pták něčeho lekne, má splihlé peří a vypadá "hubeně".

Třepání křídly

Dospělé andulky čas od času sedí na bidýlku a mávají křídly na místě, jako by chtěli vzlétnout. Dělají tak, když nemají dostatek příležitosti k letu a bolí je křídla, nebo v době pelichání, kdy pták nemůže pořádně létat z důvodu přílišné ztráty peří, ale přesto má potřebu se proletět.

Andulka tře svou hlavičkou o bidýlko, nebo o dráty klece

O peří na hlavě nemůže andulka pečovat zobákem. Když jsou andulky v páru, vzájemně si pročisťují peří na hlavě. Pokud ale andulka nemá partnera, musí k čištění hlavy použít prsty, tak, že nohu protáhne pod křídlem a podrbe se na hlavě, nebo právě bidýlko. Je to docela legrace pozorovat, když se takhle drbou.


Otřepání

Andulka si takto může proklepávat peří po čištění, aby vytřepala uvolněné nečistoty a částečky prachu. Může to také udělat, když pominulo napětí, které cítila, protože se bála. Také se většinou otřepe po spánku a moje andulka to udělá i vždy poté, co se napije.

Broušení zobáku
V průběhu jídla, nebo po jídle si andulka brousí zobák (většinou o bidýlko), aby si ho očistila. I když můj Charlie si po jídle rád přiletí na mé rameno a hezky si utře zobák do mého trička - na co by mu bylo bidýlko, že?!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama